Jakie są zioła na zaparcia?
Zaparcia to powszechny, ale wciąż wstydliwy problem. Przyczyn pojawiania się tej dolegliwości może być kilka, ale najczęściej jest to wynik niezdrowego trybu życia – nieprawidłowej diety oraz braku ruchu. Niestety, osoby latami zmagające się z zaparciami są szczególnie narażone na wiele poważnych chorób, jak na przykład nowotwór jelita grubego. Przyjmowanie specjalistycznych tabletek nie jest najlepszym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie czasu, gdyż takie specyfiki rozleniwiają jelita, a co za tym idzie pojawia się potrzeba przyjmowania coraz większych dawek leków. Najlepiej sprawdzą się natomiast zioła, działające jak suplementy diety.
Trzy zioła na zaparcia
Wśród ziół działających na zaparcia warto wyróżnić trzy, niezwykle skuteczne: babkę płesznik, babkę jajowatą oraz siemię lniane. Wszystkie te trzy składniki doskonale sprawdzą się w przypadku osób cierpiących na problemy trawienne. Babka płesznik bogata jest w kwas uronowy, arabiozę, ksylozę, a także tłuszcze roślinne, garbniki, akubinę (glikozyd irydoidowy) i fitosterole. Babka jajowata to z kolei źródło takich składników, jak: pochodne kwasów genipozydowego, epiloganinowego i arboreskozydowego, asperulozydu, aukubiny, gardozydu, katalpolu oraz fenyloetanoidów: werbaskozydu i plantamajozydu. W siemieniu również znajdziemy szereg cennych składników: kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę E, kwas askorbinowy, substancje balastowe i śluzowe, białko, potas, cynk, żelazo oraz lignany (fitoestrogeny).
FIBRA VITALE
MIESZANKA ZIOŁOWA KUP TERAZ
Nasiona wszystkich trzech wymienionych roślin zawierają błonnik. Są one doskonałym rozwiązaniem w przypadku zaparć, ale też wzdęć, złogów jelitowych i zanieczyszczenia toksynami. Pobudzają one perystaltykę jelit – charakterystyczny, robaczkowy ruch umożliwiający wypróżnianie. Dodatkowo zioła zmiękczają masę kałową, którą dzięki temu łatwiej usunąć. Co niezwykle ważne, wspomniane nasiona małą właściwość pochłaniania zanieczyszczeń obecnych w jelitach. Nie bez znaczenia jest też wydzielanie specjalnego śluzu przez te rośliny. To także poprawia proces trawienia, a w przypadku osób cierpiących na hemoroidy – łagodzi objawy tej dolegliwości.
Co jeść przy zaparciach? Codzienna dieta
W walce z zaparciami dużą rolę odgrywa codzienna dieta. Mówiąc o tym, co jeść na zaparcia, warto pamiętać, że dieta nie musi być wyjątkowo wymagająca, wystarczy wprowadzić kilka zmian do jadłospisu. Oczywiście, podstawowym składnikiem powinien być błonnik. Nawet jeżeli suplementujemy go przy pomocy naturalnych ziół, nadal powinniśmy pamiętać o kilku zasadach.
Problem zaparć najczęściej dotyka osób, których dieta uboga jest w produkty zawierające błonnik, ale za to bogata w mięso, nabiał oraz tłuszcze. Powinno unikać się żywności wysoko przetworzonej, zawierającej dużą ilość konserwantów, aromatów oraz chemii. Zamiast tego warto wybierać warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste.
Odpowiedniej diecie powinna towarzyszyć aktywność fizyczna, dzięki której pobudzimy pracę jelit. Jeżeli masz siedzący tryb pracy, możesz zacząć nawet od żwawych spacerów, trzy razy w tygodniu. Ważną rolę odrywa także odpowiednie nawadnianie organizmu. Dostarczając zbyt małych ilości płynów sprawiamy, że treść pokarmowa nie jest w stanie sprawnie się przesuwać. Jednocześnie należy pamiętać, że nie każdy napój zadziała tak samo skutecznie. Kawa, napoje gazowane oraz alkohol odwadniają organizm i w dłuższej perspektywie mogą pogłębiać problem zaparć.
Podsumowanie
W wielu przypadkach zaparcia można wyeliminować bez konieczności przyjmowania chemicznych leków. To niezwykle ważne, aby nie ignorować tego problemu. Zaparcia nie mogą być bagatelizowane, ponieważ utrzymywanie się tej dolegliwości może prowadzić do pojawiania się poważniejszych problemów ze zdrowiem. Na szczęście w prosty sposób można sobie z zaparciami poradzić. Wystarczy zdrowa dieta oraz ziołowe napary.